Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: "Divljaci" iz Malawi-a!  (Read 10556 times)

Offline Brca

• Značajni član
  • S.S.K.
Re: "Divljaci" iz Malawi-a!
« Reply #30 on: 11 December, 2011, 11:30:59 »
...Evo slikica mog WC mužjaka,koji se još šepuri kod mene (slikan je ubrzo po prispeću kod mene,pre oko 1,5 godinu).

Offline Brca

• Značajni član
  • S.S.K.
« Reply #31 on: 11 December, 2011, 11:32:12 »
...a evE i ženkice... :grin:

Offline Brca

• Značajni član
  • S.S.K.
« Reply #32 on: 12 December, 2011, 12:53:47 »
    Ajd' da opišem i ovu WC vrstu koja još pliva kod mene- Metriaclima zebra Chilumba,varijetet "Maisoni reef".
    Nju nisam lično birao u Nemačkoj,doneo mi je kum ove ribe,ali se nisam ni malo pokajao.Njihov koloritet i ponašanje čini da su se one uklopile kod mene kao "kec na jedane's" :) .
     Spadaju u krupnije mbune,mužjaci su oko 11-12 cm,ženke do 10 cm(kao i sve M.zebre"Chilumba"). Mužjak je intenzivno neke snow-blue varijanta boje(i dorzalno peraje), sa jakim crnim prugama i upečatljivom maskom.Ženka je plavičasto-sivkasta. U prirodi se hrane po tipičnom "aufwuchs" sistemu (struganje algi sa stena),kao i ostale zebre ovog roda. To znači da unose hranu konstantno,ali u malim količinama,biljnog porekla i niskokaloričnu,što treba imati na umu i pri čuvanju u aq.uslovima. Mužjaci su prilično teritorijalni,prema svim ribama koje uplivaju u njihovu "zonu".
     Kod mene su stiglepomalo ofucane i preplašene,ali zdrave. Nakon mesec-dva su se "skockale" i počele pokazivati svoj puni sjaj. Mužjak je zauzeo kamen u sredini aq. kao marker,ženke nisu među sobom toliko netrpeljive kao kod nekih vrsta koje sam opisao,tolerišu se uglavnom.Mužjak je postao glavni baja kod mene(što je i danas),što se pokazalo kao dobro-pošto je najkrupnija riba kod mene,vijao je pomalo-ne preterano, sve ribe redom,te zato neki potencijalni agresivci i ubice nisu stigli da se mnogo mangupiraju i ja verujem da su zahvaljući njemu neke glave kod mene u aq.ostale sačuvane (kad sam ga privremeno prebacio jednom u drugi aq.,stepen agresije kod nekih je prilično porastao :embarrassed: ).Podrazumeva se da se mora pripaziti na vrstu(biljnog porekla) i količinu hrane,nikako ne preterivati i hraniti ih vrlo skromno. Praksa je pokazala da im odgovara periodično višednevno ne-hranjenje (i po 4-5 dana!),podstiče želju za mrestom i čisti im digestivni trakt;Ovo sam skontao kad sam malo bio odsutan od kuće,a priču su mi potvrdili i Nemci. Generalno,te višednevne pauze ili jako siromašne obroke u ishrani sve ribe imaju i u prirodnom staništu,iz raznih razloga(nošenje mladih,uticaj vremenskih prilika na ponašanje riba i količinu hrane,čuvanje od veće aktivnosti predatora itd itd...).
       Mrest-po običaju i kod ove WC vrste sam čekao nekoliko meseci do prvog mresta. Mužjak tada postaje agresivniji prema ženkama i tada bi trebalo malo pripaziti na ženku koja nije spremna na mrest i po potrebi je privremeno izdvojiti.Ženka spremna na mrest(pa i posle mresta) luči određene feromone,zbog čega mužjak malo više "poludi".Dobro je nakon mresta izdvojiti noseću ženku,jer će je mužjak i dalje proganjati,što se može završiti fatalno po nju ili u blažem slučaju gubitkom potomstva u ustima.
Mlađ je relativno krupna,odgajanje ne predstavlja veći problem.
      Kada se ovi WC primerci priviknu na aq.uslove,hranu i ostalo,predstavljaju pravi ukras u akvarijumu,mužjak baš upada u oči! Pogodnost je i što je takoreći stalno u "full" boji! Svakako,jedan od mojih favorita. :cool:

Offline Brca

• Značajni član
  • S.S.K.
« Reply #33 on: 12 December, 2011, 12:59:02 »
...ovo je mužjak!

Offline Brca

• Značajni član
  • S.S.K.
« Reply #34 on: 12 December, 2011, 13:00:50 »
...a evo i ženke.

Offline ozd@

• Član
« Reply #35 on: 12 December, 2011, 20:21:21 »
uh ovaj maisoni reef je predobar,koja boja! :tongue:

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
21 October, 2018, 11:50:45

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154910
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 87
  • Online Ever: 450