Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: "Divljaci" iz Malawi-a!  (Read 9240 times)

Offline ducia

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
Re: "Divljaci" iz Malawi-a!
« Reply #20 on: 21 November, 2011, 10:04:46 »
Ajoj Brco razocarao si me. Ovako los tekst nisam odavno procitao. Pola stvari nije istina a drugu polovinu je mogao napisati svako ko je ikada video divlju ribu u AQ.

Salim se naravno. Svaka cast Brcanski.

Moram da potkrepim i naglasim Brcinu pricu da su zenke divljih riba mozda i agresivnije od muzjaka. Izgleda da to nije slucaj samo sa Membe deepom. Generalno, divlji muzjaci su pickasti i ako planirate da ih mrestite sa ne-divljim zenkama, u vec formiranom jatu, vodite racuna da povadite subdominantne muzjake...
Is it wrong to be strong Brotherhood

Offline Brca

• Značajni član
  • S.S.K.
« Reply #21 on: 23 November, 2011, 13:43:29 »
             Evo mog iskustva sa sledecom vrstom: Pseudotropheus elongatus "Mphanga" WC.

Odabrao sam ovu vrstu jer je sigurno svima (pa i pocetnicima) prilicno poznata. Inace, vec duze vreme tezim da u svom akvarijumu imam  siroko rasprostanjene ili uobicajene vrste, klasiku m'buna ciklida, ali u WC "varijanti". Ovo s'toga, sto su jednostavno po mom misljenju uopsteno u vrhu lepote m'buna, a drugi razlog je priliv kvalitetne "sveze krvi", gde mogu da uporedjujem "domace" i WC primerke iste vrste.
             Nabavio sam 3m+5z iz DE, a odmah mi je zapala za oko velicina zenki - ni jedna nije bila duza od  6 cm!!! Nekako su mi bile malo jaceg, ali istovremeno kraceg tela od "domacih" m'phangi. Muzjaci su bili oko 8 cm.

Sa njima nisam imao vecih problema, agresija umerena, bez vecih zackoljica u drzanju i gajenju, opravdale su svoj renome ciklida "za svakoga" :cool: Bile su prilicno pokretnije i rasplivanije, brzih pokreta od "domacih" primeraka koje sam do tada vidjao. Mrestile su se redovno, ali su muzjaci jako, jako retko bili napucani u "fulu". Ali,tada su bili zaista prelepi. Medjutim, njihovi potomci (koje nazalost nisam zadrzavao do maticne velicine) su bili po meni mnogo lepsi od svojih roditelja! Mrestovi su bili cesti, od preko 150 malaca (a mislim i dosta vise) sto sam "cedio", NIJEDAN nije bio defektan, krive kicme ili sa drugim deformitetima! Znam da je ovo bila sve ucestalija pojava kod "domacih" mphangi, zakljucak je lako izvuci... :rolleyes: .

« Last Edit: 23 November, 2011, 14:37:36 by nedara »

Offline Brca

• Značajni član
  • S.S.K.
« Reply #22 on: 23 November, 2011, 13:48:49 »
...evo slika nosece zenke...

Offline Brca

• Značajni član
  • S.S.K.
« Reply #23 on: 23 November, 2011, 13:52:36 »
...a evo i slika mog WC muzjaka Ps.el."Mphanga"...

Offline Brca

• Značajni član
  • S.S.K.
« Reply #24 on: 23 November, 2011, 13:58:33 »
 Ono sto sam jos zapazio kao razliku izmedju divlje ribe i aq.primerka iste vrste (generalno,kod vecine WC vrsta,pa i kod ove navedene),jeste da je crna boja i maska zaista izrazito "neprovidno" crna, a ne bledunjavo tamna-ovo kod primeraka gde je vec prilicno slaba genetika (ovo nije uvek pravilo,ali u vecini slucajeva jeste).

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #25 on: 23 November, 2011, 14:06:29 »
...a evo i slika mog WC muzjaka Ps.el."Mphanga"...

Brco, zaista fantasticna obojenost.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #26 on: 23 November, 2011, 14:38:43 »
Mrestovi su bili cesti, od preko 150 malaca (a mislim i dosta vise) sto sam "cedio"

150 malaca iz jedne ženke?

Offline Brca

• Značajni član
  • S.S.K.
« Reply #27 on: 23 November, 2011, 17:58:56 »
Ih nedaricu nedaricu... Nisam naglasio da je od jedne zenke,podrazumeva se ukupna cifra za vreme boravka tih m'phangi kod mene  :D

Offline woody

• Značajni član
« Reply #28 on: 27 November, 2011, 21:40:58 »
Zaista vrhunski entuzijazam. Na zalost, kod nas nema mnogo odgajivaca sa kvalitetnom ribom upravo zbog niskog nivoa entuzijazma, pa zarad para prodaju i ukrstaju sve i svasta. Naravno imamo mi i svetlih primera...
 Brca svaka cast!
« Last Edit: 28 November, 2011, 08:30:30 by DJOLE_F1 »
Teraj lagano i drž' desno

Offline Brca

• Značajni član
  • S.S.K.
« Reply #29 on: 11 December, 2011, 11:27:18 »
  Ajd posle nekog vremena uhvatih malo volje i "lufta", pa da opišem WC M.msobo "Magunga" (sigurno svima poznata).

Ono što sam primetio u "Stadel"-u prilikom odabira ovih riba, jeste da je u akvarijumu sa oko 15-ak mužjaka i od prilike isto toliko ženki, bilo mužjaka koji su bili više "prskani" i onih koji su vrlo skromno prošarani na tamnoj podlozi boje. Ja sam izabrao ovog prskanijeg, jer se meni to više sviđa ;) (stvar ukusa). U tom prodajnom akvarijumuu ni jedan primerak nije bio veći od 8cm (tu veličinu su dostigli samo baš stariji primerci, što se jednostavno vidi po njima), iz čega sam zaključio da je to u suštini u prirodi "dwarf" mbuna (znamo koliko mogu da porastu u akvarijumu! :rolleyes: )

Kod mene su bile duuuugo stidljive, tj. mesecima bez nagoveštaja ikakve želje za mrestom. Tek oko 8 meseci po dolasku kod mene sam primetio prvo "tresenje" mužjaka pred ženkom, a ubrzo potom i prvi mrest. I ovde su se WC ženke pokazale kudikamo teritorijalnije od mužjaka, svaka od 5 ženki je imala svoju mikro-teritoriju u prečniku od oko 10-tak cm. Ukoliko je neka ženka iz nekog razloga izgubila to parče prostora, ubrzo je od strane ostalih ženki, a i mužjaka bila nemilosrdno proganjana (nekoliko puta sam par ženki spasavao vađenjem iz akvarijuma potpuno "očerupane", par puta sam i zakasnio :embarrassed: ). Moram da naglasim da su izuzetno osetljive na prehranjivanje i promenu vrste hrane (ovo u prvih par meseci sigurno), stekao sam utisak da hranu pojedenu u jednom slabijem hranjenju vare 2-3 dana! Imao sam slučajeve laganog nadimanja stomaka kod ove vrste, gde se ženka malo pritaji, ali i dalje uzima hranu. U ovoj fazi treba ODMAH reagovati, pre "pljuckanja" hrane. Vadio sam takvu jedinku u akvarijum od oko 40 litara,sa dosta kamenja i pećinica, tretirao kombinacijom orvagila i Tetra "General Tonic", temperatura je bila 31 stepenC, a taj akvarijum je bio prekriven, u polumraku i sa jakom aeracijom. Ako se počne na vreme ovaj tretman, postoji veća verovatnoća da se  WC riba "izvuče", što se vidi po gomili debelog belog izmeta po dnu akvarijuma (da čovek ne poveruje koliko toga! :huh:), mada svaka promena i cimanje WC ribi nikako ne odgovara.

Ova vrsta je meni izuzetno lepa, mada zahteva malo veću pažnju i posmatranje, ali to i jeste draž :angel:.  Inače, za razliku od srodnika M.Membe deep-a, u prirodnom staništu nije retka, ne predstavlja raritet i relativno lako je doći do WC primeraka.
« Last Edit: 11 December, 2011, 14:28:16 by nedara »

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
18 January, 2018, 02:49:33

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]