Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: "Divljaci" iz Malawi-a!  (Read 10560 times)

Offline MonsterFish

• Značajni član
  • Cradle of life...
Re: "Divljaci" iz Malawi-a!
« Reply #10 on: 19 November, 2011, 09:31:22 »
A imalo licnog entuzijazma i angazmana nije na odmet...

Offline SPAJKE

• Veoma napredan član
« Reply #11 on: 19 November, 2011, 09:43:24 »
Svaka čast,odličan tekst.Šteta što kod nas ne postoji neko ko se bavi uvozom i prodajom wc riba.Mada,sama pomisao da ribu treba da platim 20 eura po komadu me dosta odvraća od cele priče...Mislim da je to više za nekog ko želi da se ozbiljno bavi mrestom i prodajom a ne za nas obične hobiste...

Offline bojan74

• Veoma napredan član
« Reply #12 on: 19 November, 2011, 10:55:09 »
Svaka čast,odličan tekst.Šteta što kod nas ne postoji neko ko se bavi uvozom i prodajom wc riba.Mada,sama pomisao da ribu treba da platim 20 eura po komadu me dosta odvraća od cele priče...Mislim da je to više za nekog ko želi da se ozbiljno bavi mrestom i prodajom a ne za nas obične hobiste...
dobar tekst, dobra tema!
spajke, zato su za akvarite koji drze do kvaliteta F1 zakon! cista krv za manje para. uz to priviknute na akvarijumske uslove... milina. i naredne generacije su odlicne, samo pod uslovom da se ne ukrsta u srodstvu. steta je samo sto ljudi ne razmisljaju o tome i ne pridaju neki znacaj. zbog toga i ima riba koje i ne lice mnogo na ono sto bi trebale da budu.

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #13 on: 19 November, 2011, 11:04:27 »
Slazem se sa Bojanom da su F1 bolja solucija od divljaka, bas zbog priviknutosti na akvarijumske uslove, i naravno pristupacnije cene.
Ako ne cak ni to, onda je solucija uvek dobra ako se samo muzijaci kupuju recimo preko foruma od hobista (jer je velika verovatnoca da bi se mnogi resili viska muzijaka iz ukrasnog akvarijuma), a zenke pribavljaju od odgajivaca.
Time dobijemo "osvezavanje krvi" po pristupacnoj ceni, i kvalitetnije ribe nego da smo ih sami podigli pa uparili od istih roditelja, sa istom genetskom granom ko zna koliko unazad.
Ja sam se potrudio da uradim nesto slicno sa mojim skoljkasima, ali mi nije upalilo jer su ribe bile isuvise male da bi im razaznao pol.  :laugh:
Vreme ce ovde mozda pokazati razlike u podmlatku.

Offline ljubee

• Napredni član
  • kuku lele,kuku lele,ima glavu kao tele......
« Reply #14 on: 19 November, 2011, 13:47:47 »
Odlicno napisano iskustvo......ovde je moglo svasta pametno da se nauci  :)

Offline McBain

• Značajni član
« Reply #15 on: 19 November, 2011, 14:07:40 »
Svaka cast Brco na textu, i ispricanom iskustvu. Mada sto se mene tice ja se i dalje drzim nedivljaka :cool:

Offline Dzo

• Napredni član
« Reply #16 on: 20 November, 2011, 13:23:06 »
Još neka moja zapažanja i poređenja:  WC ribe su poprilično sitnije od akvarijumskih rođaka iste vrste, elegantnijeg oblika tela(mada nije 100% pravilo) i vidljivo kontrastnije tj. jačeg intenziteta boja. Što se tiče boje WC riba, često se treba baš načekati da bi one zasijale kod nas u punom sjaju, ipak se one relativno teško potpuno opuštaju u akvarijumu ,bar ne u početku. Posle od prilike 6-8 meseci, smatram da se WC riba u potpunosti adaptirala i možemo je tretirati (skoro!) kao "domaću", a ona će nas nagraditi prelepim bojama i izgledom ribe sa slika iz prirodnog okruženja! U svakom slučaju, predstavljaju lep izazov, mada i nisu baš za svakoga.

Ono što je najvrednije kod WC riba je genetski potencijal!!! Znamo da je mlađ WC riba F1 (tj."prva generacija"), koja i dalje nosi "krv" divlje ribe (formu, boju, izgled..) ali je u potpunosti priviknuta na akvarijum, često je i dosta lepša od svojih divljih roditelja, koje su u našim akvarijumima uglavnom zadržale neku dozu rezervisanosti i "stidljivosti", te ih možda i nismo videli u njihovom punom sjaju. Naravno, daljom pravilnom selekcijom i izbegavanjem parenja u srodstvu i F1 je neprocenjivo vredan genetski potencijal i materijal na duže staze.

Ovo su ukratko moja zapažanja, a nadalje ću (kako budem imao vremena :angel:) pokušati da opišem pojedine WC vrste koje imam i koje sam imao, potkrepljeno nekim fotkama.  

Nadam se da ce biti vise ovakvih tema u buducnosti i da ce navesti veci broj ljudi da se bave kvalitetom pre nego kvantitetom. Jos jednom svaka cast Brco!

ZAnimljivo mi je i zapazanje da su W ribe manje od rodjaka iz akvarijuma... Uvek je to zbog ljudske selekcije , najuspesniji odgajivaci ce prvi odvajati mlade primerke i naravno uzeti najkrupnije.
Ja se trudim da biram sto krupnije zenke i bolje obojene manje muzjake (naravno kod vrsta gde su muzjaci dominantni i bolje obojeni nego zenke) kako bih smanjio agresiju i postigao sto bolju boju u sledecoj generaciji.
I sam sam nedavno nabavio Wild Cought primerke i pored toga sto je to najskuplja riba koju sam ikad kupio nije mi zao jer znam da sam dobio izuzetan kvalitet.
So long and thanks for all the fish...

Offline Brca

• Značajni član
  • S.S.K.
« Reply #17 on: 20 November, 2011, 13:48:56 »
 Ajd' pa da pokusam da opisem svoja iskustva sa par WC vrsta koje sam imao ili jos imam.

Pocecu sa Metriaclima sp."Membe deep" WC. Vise nemam ove ribe, ali su mi se "urezale" u secanje :kiss:

Pre 3 godine mi ih je doneo kum iz DE (3+5 je bio odnos polova), velicine 6-8 cm. Skrenuta mi je paznja da budem strpljiv u vezi njihovog prilagodjavanja, jer to je riba koja se u prirodnom habitatu nalazi na vecim dubinama od vecine m'buna (30-40 metara), na veoma uskom lokalitetu (Membe point, Likoma), te je za njih bas velika promena prebacivanje u akvarijumske uslove. Ova vrsta predstavlja raritet kako u prirodnom okruzenju, tako i kod hobista u akvarijumima. Spada u tzv."Msobo" grupu (tu je jos i poznata msobo "Magunga", kao i msobo "Heteropictus").
     Muzjak je po koloritu vrlo slican Ps.polit-u, ali po meni poprilicno lepsi, zbog jace plave boje tela, metalik odsjaja, bez "nazirucih" prugica, sa crnom glavom i maskom, a crna boja se preliva i preko donjeg dela stomaka. Zenka je takodje atraktivna, ima neku mesavinu oker zuto-braon-zelenkaste nijanse. Ove boje polova im u prirodnom habitatu pomazu da se medjusobno "pronadju", posto zive na nesto vecim dubinama.
      Kod mene im je trebalo BAS dosta vremena da se opuste i prilagode. Prvi mrest sam "izvukao" tek posle oko godinu dana od njihovog prispeca. Inace, zenke su kod ove vrste dosta  agresivne medju sobom-kada osete najslabiju jedinku medju njima, sve zenke mogu za kratko vreme da je ubiju. Ja sam ih zvao "tihe ubice", jer mogu zajedno dugo da zive u miru i slozi, pa onda (obicno kad nikoga nema kuci :rolleyes: ), po nasem povratku zaticemo razbijenu zenku na izdisaju... Ja sam nekoliko puta spasavao izdvajanjem u poslednjem trenutku najsitniju zenku, ali sam na moje veeeeliko razocarenje jedno popodne posle vracanja sa bazena zatekao najkrupniju NOSECU zenku potpuno razbijenu i vec na boku (to je bio prvi mrest ovih riba kod mene, nakon oko 10 meseci, a zenka je nosila nekih 10 dana!!!). Kasnije, da mi se ne bi ponavljalo nesto slicno, ostavljao sam u zenku u istom akvarijumu,a prebacivao ostale primerke iste vrste u drugi akvarijum. Ovo zato, da spasem zenku, a i da je ne stresiram prebacivanjem, nakon cega bi ona najverovatnije izbacila ikru (divlja riba, ne voli ceste promene!)

« Last Edit: 20 November, 2011, 14:18:14 by nedara »

Offline Brca

• Značajni član
  • S.S.K.
« Reply #18 on: 20 November, 2011, 13:55:20 »
  ...za nevericu, lakse sam izlazio na kraj sa agresijom medju muzjacima kod ove vrste, nego medju zenkama! Kod muzjaka je sve bilo ocigledno, malo vijanja teka da se zna ko je gazda, ali zenke ove vrste bas znaju da budu krvopije :grin: !

Evo i fotki:

- ovo je noseca zenka (koja je uspesno i iznela malce  grin ) Metriaclima sp. "Membe deep"
« Last Edit: 20 November, 2011, 14:20:01 by nedara »

Offline Brca

• Značajni član
  • S.S.K.
« Reply #19 on: 20 November, 2011, 13:58:45 »
- a evo i fotke muzjaka Metriaclima sp. "Membe deep"
« Last Edit: 20 November, 2011, 14:20:43 by nedara »

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
21 October, 2018, 19:27:41

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154910
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 115
  • Online Ever: 450