Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: zamena podloge  (Read 2683 times)

Offline ViK

• Napredni član
zamena podloge
« on: 03 November, 2011, 08:11:58 »
Imam u aq pesak dunavac, sa kojim više nisam zadovoljan. Naime, imam unutrašnji trokomorni filter, koji polako više ne može da dobro filtrira vodu (imam previše riba koje su narasle pošteno). Zbog toga sam ubacio i jedan unutrašnji filter Atman, sa protokom vode 1000l/sat. Sad mi taj isti filter konstantno diže zrnca peska i poneku prljavštinu.
Zato sam odlučio da zamenim podlogu i ubacim sitan kvarcni pesak (šljunak), granulacije oko 2-3mm (taj pesak sam "nabavio").
Moje pitanje je kako to mogu bezbolno da uradim?
Da li mogu to da radim lagano dok su ribe u aq (ispraznim jedno 40%) pa lagano izvadim pesam i ubacim kvarc, dobro ispran, ili ću morati da vadim sve ribe u neke kofe/burence? Šta je za ribe manji stres po vašem mišljenju?
Još jedna stvar, ja imam malavi nonmbune i to uglavnom ribe koje vole da sifoniraju dno (delfine, f.rostratusa, razne aulonocare...) pa me intresuje kako će se one snaći sa kvarcom granulacije 2-3mm?
Svemir Svemircima!!!!

Offline bojan74

• Veoma napredan član
Re: zamena podloge
« Reply #1 on: 03 November, 2011, 08:58:55 »
tvojim ribama naj vise odgovara bas pesak i nebi trebao da ga menjas. sta imas u tom filteru? malo ga bolje opisi. koliki je protok i sta imas od filter mase. mozda ces sve probleme resiti sa malo kvalitetnijom filter masom

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #2 on: 03 November, 2011, 09:33:52 »
Nemoj da menjaš podlogu, nego ubaci još jednu jaču vodenu pumpu u trokomorni filter.

Offline ViK

• Napredni član
« Reply #3 on: 03 November, 2011, 10:15:37 »
Ne mogu da pojačavam strujanje vode u trokomornom filteru. I onako imam često problema sa zagušivanjem(ostaje treća komora bez vode). Sad imam u srednjoj komori sunđer akvaristički, vatu i džakove za krompir. Morao sam da izvadim 3 kese keramike i 1L smole (upravo zbog čestog zagušenja) i prebacio sam to sve u prvu komoru, taložnik. Samo tu sam mogao da stavm tu masu a da ne stvara zagušenje. Svestan sam da na taj način nije najače iskorišćenje, ali nema druge... Inače, taj filter pokreće atman sa protokom 2000 l/h.
Unutrašnji filter koji sam ubacio je Atman af103 (mislim da mu je to oznaka) sa protokom od 1000 l/h. On vodu provlači kroz dva neka ketridža u kojima se nalazi sunđer akvaristički.
U ranijem aq sam imao taj kvarc koji sam hteo i ovde da ubacim. Nikada nisam imao problema sa zamućenjem vode, ali sam tad imao prvo Amere a kasnije mbune. Nisam primetio da je to smetalo ribama. Mbune su često "pljuckale" kvarc.
Svemir Svemircima!!!!

Offline filter boy

• Značajni član
« Reply #4 on: 03 November, 2011, 10:30:06 »
Bolje keramiku i smolu prebaci u komoru gde je pumpa,stavi ispod pumpe.Ovako se brzo zapusi i izgubi funkciju/keramika.
Mozda je problem u vati.Ako je ona nabijenija onda zna da dosta smanji protok kroz nju.Probaj da je rastreses.

Offline ljubee

• Napredni član
  • kuku lele,kuku lele,ima glavu kao tele......
« Reply #5 on: 03 November, 2011, 10:53:12 »
mislim da je filter boy u pravu  :)i meni je na pocetku desni filter pravio razliku u nivou vode dok nisam skontao da sam previse nabio vatu i na taj nacin smanjio protok. ja imam u aq od 500l 2 trokomorna i u desnom uvek ima vise prljavstine zato sto mi je poklopac za hranjenje blizi njemu....levi je uvek cistiji :) sto se podloge tice ja sam vadio kvarcni i ubacio dunavac na taj nacin sto sam sve ostavio kako jeste....uzeo plasticnu kasiku za brasno (ona malo veca sto ima podignute stranice) i polako vadio 45 kg......na kraju sam uzeo crevo i sve lepo usisao i ubacio dunavac......nije bilo nikakvih problema,pumpe sam za to vreme iskljucio :)

Offline bojan74

• Veoma napredan član
« Reply #6 on: 03 November, 2011, 11:28:18 »
druze, u kom smislu ti filter ne zadovoljava? neodradjuje mehanicku ili biolosku filtraciju? kakvu keramiku koristis? problem sa filtracijom ces relativno lako da resis. ukoliko nisi zadovoljan bioloskom filtracijom, tesko da ce ti taj atman to resiti. on moze samo da ti pomogne u odstranjivanju mehanickih necistoca tako sto ce ih kupiti i vrteti vodu i time pomagati da ona lakse ode u veliki filter. sto se peska tice, po volji ti. znaj da tvoje ribe imaju potrebu za peskom a zivece one i na kamencicima, kamenju pa cak i bez podloge. potrudi se da im ugodis

Offline SPAJKE

• Veoma napredan član
« Reply #7 on: 03 November, 2011, 13:05:46 »
Ja mislim da je ovde osnovni razlog to sto mu se ne svidja pesak :)
Ako si vec uzeo drugi,promeni ga.Ribe u kofu,voda napolje kao i pesak,novi pesak unutra...Par sati dok grejac ne digne temp. i nazad ribe...sa malo stare vode,naravno.

Offline stsasa

• Član
« Reply #8 on: 05 November, 2011, 00:03:52 »
Ja imam teoriju bolje jednom stresirati ribu nego više puta "po malo". Ja sam sličnu zamenu obavio na sledeći način:
1.ugasio filtere.
2. mrežom za ribe (velikom) pokupio pesak dok je mokar ne izlazi kroz mrežu (mreža se malo pohabala ali je još u upotrebi).
3. novi šljunak 2-3 mm, kvarcni dobro isprao i sipao u akvarijum (odradio leti pa ti sada i ja savetujem neki vid zagrevanja na primer operi ga dan ranije i ostavi u zagrevanu prostoriju).
4.sačekaj da se sve malo slegne.
5.upali filtere.
6.kada pokupe talog, voda se razbistri isperi ih.
7.ČUVAJ BAKTERIJE U FILTERU (odradi sve što možeš brže a isperi ih ostajalom vodom).
Vodi računa:
1. jedan deo filtracije biološke obavljao je pesak.
2.bio je pufer ph vrednosti (kiselost ili baznost).
3.možda je uticao i na dH (tvrdiću).
4.akvarijum sa belim kvarcom je svetliji što mi je jedno vreme strsiralo ribe.
Ja sam zato jedan manji deo peska ostavio u akvarijumu. Manje sam hranio ribe dok se nisam uverio da je sve u redu. Meni se pesak uvek uvlačio u filter masu što mi je smetalo mada je meni izgledalo lepo. Sada mi je podloga bela (meni nekako ružno) ali ostalo je zadoviljavajuće. U akvarijumu je bila tanjganjika (N. similisi sa puževim kućicama i ostalo) a ona je osetljivija na promene od malavija. Možda ti baš taj talog "guši" filtr. Atman potapajući i biološki čisti vodu ali ti teba njih nekoliko da zameni jedan klasični domaći komorni filter(filter mase ima manje nego u mom komornom filteru za 50 litarski akvarujum). Ja sam tako umesto 25w došao do 50w i pazim još na broj riba kada sam odlučio da mi komorni filter nije siguran zbog prelivanja (moja luda glava). Držao sam pre malavi bez i sa podlogom, mbune i ne bmune tako znam da im neće nova podloga biti veliki problem za sreću. Koliki je filter jer mislim da je možda mali, moj je bio 25x45x45cm dvokomorni i radio je bez prpblema sa atman 1000 na punom protoku. u filter masi je bio i sitni sunđer 5 cm debljine a on dosta utiče na protok.
Ribe sve nisam vadio zbog vremena i školjki već sam ih prebacivao kako sam vadio-stavljao podlogu.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
18 September, 2018, 22:16:21

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154899
  • Total Topics: 9354
  • Online Today: 73
  • Online Ever: 450