Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Tehnike pravljenja DIY pozadina  (Read 17993 times)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
Tehnike pravljenja DIY pozadina
« on: 22 October, 2011, 17:22:38 »
Pre svega da naglasim da na forumu ima clanova koji su napravili fantasticne 3D pozadine, i mene samog inspirisali da se oprobam u tome za moj mali akvarijum u kome se mreste patuljci iz Tanganyike.
Pored svih divnih pozadina koje smo ovde videli, malo smo pricali o raznovrsnim tehnikama kreacije takvih malih remek dela, a vise se bazirali na medjusobnom cestitanju.
Pokrecem ovu temu sa zeljom da medjusobno razmenimo licna iskustva i zapazanja, kao i greske do kojih dolazi tokom kreacije pozadina u "kucnoj radinosti".
Postoje ljudi koji se profesionalno bave ovim, pa tako i sam imam jednu od pozadina koja je napravljena od strane profesionalca, ali ovde pricamo o pozadinama koje bi nama samima dale mogcunost da budemo malo kreativni, i ulepsale neke od zaturenih mresnih ili karantinskih akvarijuma.

Evo pocecu ja sa svojim zapazanjima.
Kada sam poceo sa radom na prvoj pozadini, trudio sam se da dobijem efekat kamenog zida.
Uzeo sam stiropor debljine 5cm, i poceo da usecam rovove dubine oko 3-4cm ostrim nozem, i sirine oko 2-3cm, kako bih izdvojio kamene oblike izmedju rovova.
Nakon toga bih nozem bodeci citav stiropor pravio reljefni oblik na citavoj pozadini.
Sto se bojenja tice, koristio sam akrilne boje, za koje sam na ovom forumu procitao da su bezbedne za akvarijum i ribe (ispravite i dopunite me ovde).
Bojenje ide po principu osnovnih nijansi preko cele pozadine, sa varijacijama u koloritu na pojedinim mestima zbog realizma.
Sve sto je urezano dublje, treba obojiti u dosta tamnijim nijansama jer su to delovi gde se u prirodi nakuplja sve ono sto voda ne odnese tako lako.
Najvislje delove pozadine (ivice stena i ostrijeg kamenja) treba blago obraditi dosta svetlijom nijansom boje. U ovom slucaju kada se dodaje svetlija boja u vidu ostecenje koristi se tehnika "suvog farbanja".
To dobijate kada akrilne boje ne mesate sa vodom, vec onako istisnute iz tube razmazete po kartonu, i suvom cetkom samo par put predjete po blago osusenoj a ofarbanoj povrsini na kartonu. Kada vam cetke dobije blagi ton te boje na vrhu, sasvim povrsno predjite po najvisljim delovima pozadine.
U ostalom, ocenicete i sami tokom rada.
Obzirom da je ovaj akvarijum bas male litraze, ta pozadina stoji iza stakla kod mene, i to mozete videti na ovim slikama u akvarijumu sa biljem.

Nakon ovog iskustva, zapoceo sam rad na sledecoj pozadini za akvarijum istih dimenzija i pokusao malo drugaciji pristup.
Naime, smetalo mi je to sto se u prvom slucaju jasno videla granulacija stiropora, pa sam dosao do zakljucka da bih pod visokom temperaturom mogao da dobijem jasnije i ravnije povrsine.
Padalo mi je na pamet da probam i sa peglom cak, ali sam probao da topim stiropor nad svecom.
Ispostavilo se da plamen odlicno pravi lepo oblikovana udubljena i ostre linije izmedju dva udubljenja.
Na slikama mozete videti kako izgleda otopljeni i ofarbani stiropor.
Naravno, u ovom mom slucaju je potrebno jos boje koja bi prikrila ove svetlije delove gde se vidi beli stiropor, a bojom ih nisam pokrio dok sam koristio suvu tehniku bojenja.

Javite vasa zapazanja, pa da razmenimo iskustva na ovom polju, a siguran sam da vas ima dosta koji bi ste voleli da se oprobate u ovome.
Meni svakako treba jos puno sugestija kako bih usavrsio ovo sto sam tek od skoro poceo da stvaram za licne potrebe malih akvarijuma u stanu.
Za veliki akvarijum sam ipak prepustio ovo majstorima svog zanata na ovom polju.

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
Re: Tehnike pravljenja DIY pozadina
« Reply #1 on: 22 October, 2011, 17:24:47 »
Ovo su fotografije drugog pristupa pravljenju pozadine, uz pomoc plamena svece.

Offline silwert

• od danas drzim i japanke
  • Veoma napredan član
  • F0
« Reply #2 on: 22 October, 2011, 18:17:06 »
probaj sa nitro razredjivacem moze i tako da se topi stiropor

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #3 on: 22 October, 2011, 18:19:37 »
probaj sa nitro razredjivacem moze i tako da se topi stiropor

Odlicna ideja, hvala puno na savetu.
Probacu da premazem neke delove ove druge vec skoro gotove pozadine, pa javljam sa slikama kako je proslo.

Offline neske

• Član u razvoju
  • **
« Reply #4 on: 22 October, 2011, 20:21:17 »

ja sam moju topio let lampom

Offline SPAJKE

• Veoma napredan član
« Reply #5 on: 22 October, 2011, 20:24:50 »
Lep post Petra,svaka cast a i pozadine lepo izgledaju.Ja sam moju topio vrucim fenom ali mislim da je za najbolji izgled potrebno 2-3 tehnike obrade...osim ako nisu neke proste stene u pitanju sa pukotinama i blagim neravninama...

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #6 on: 22 October, 2011, 22:24:24 »
Hvala, hvala.

To sa let lampom i fenom su odlicne ideje....testiracu obavezno. :)

Offline rule79

• Član
« Reply #7 on: 23 October, 2011, 00:37:11 »
napravio sam sigurno20 do 30 pozadina.stiropor 6cm i brenerom polako oblikujem,zamesam ceresit cs33 sa malo finog peska i nanesem.kad se osusi silikonomzalepim za staklo i to je to . kome god sam lepio i sad je super ali jbg  na mom akv se odlepilo.baksuz

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #8 on: 23 October, 2011, 00:48:30 »
...zamesam ceresit cs33 sa malo finog peska i nanesem....

Eto, oduvek me zanimalo ima li neki sistem da se pospe i zalepi pesak preko reljefa stiropora na pozadini.
Hvala sto si podelio sa nama svoje iskustvo.

Offline rule79

• Član
« Reply #9 on: 23 October, 2011, 16:38:21 »
dobro zalepi stiropor za staklo,i eksperimentisi sa kolicinom peska

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 July, 2018, 05:48:41

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348