Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: 5-okomorni prelivni filter  (Read 5069 times)

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
5-okomorni prelivni filter
« on: 23 September, 2011, 18:29:09 »
Kada se radi o klasičnom 3-okomornom prelivnom filteru u okviru većeg aq, obično se on pravi sa jedne od bočnih strana... ali ako se radi o dužem aq, pravi se po jedan sa svake strane.  Meni se takvo rešenje ne dopada jer se na taj način smanjuje ''čista'' dužina aq, a osim toga posmatrač od napred vidi bok filtera tj. prednju komoru filtera.

Zbog toga se kao novo rešenje nametnulo to da se filter napravi duž zadnje strane aq i da se uspostavi ustaljena cirkulacija vode u akvarijumu, tako što bi na jednom kraju filtera (aq) bio ulaz ''prljave'' vode'' a na drugom kraju filtera (aq) bio izlaz ''čiste'' vode (pogonjen vodenom pumpom). Reklo bi se da je to idealno rešenje za ljubitelje prelivnih filtera (pogotovo ako se takav filter zamaskira odgovarajućom pozadinom) i onih koji ne žele da im se vidi tehnika/oprema u aq.

Međutim, takav položaj filtera ima 2 mane:

1. najčešće je zadnja strana aq teško dostupna (nalazi se uz zid), što otežava održavanje filtera i

2. neracionalno ga je izvesti kao 3-okomorni u slučaju da je akvarijum duži od (po meni) 100 cm.

Kao rešenje 2. mane se nameće pravljenje 5-okomornog filtera koji će (za razliku od 3-okomornog) imati 2 komore više za filtracioni materijal. Ovo nije neki novi izum i ne dobija se ništa spektakularno bolje, ali se na neki način mogu razdvojiti različiti filter slojevi što je korisno pri pranju filtera ali i pri nekim načinima filtracije.

Evo fotografija mog filtera sa 5 komora i objašnjenja šta se u kojoj komori nalazi:

(na fotografiji sam brojevima obeležio komore po redosledu i strelicama putanju vode kroz filter)
*** Izvinjavam se na grozno nacrtanim strelicama!  :lipsrsealed:

Komora 1: ''taložnik'' -  služi da se u nju nataloži najkrupniji i najteži odpad iz aq (koji se usisava)... kao i za postavljanje grejača jer je dobro strujanje vode kroz nju.

Komora 2: je komora u kojoj se odvija primarna filtracija vode, u sunđerima i tankom sloju nenabijene vate se zaustavljaju krupnije čestice prljavštine kako ne bi dospele u sledeću komoru.

Komora 3: služi za biološku filtraciju i zbog toga je bitno da se ne zapuši. Sadržaj ove komore je oko 10 litara  keramičkih kuglica.

Komora 4: sadrži jako nabijenu filtracionu vatu za zadržavanje najsitnijih čestica prljavštine.

Komora 5: je predviđena za vodene pumpe koje vraćaju profiltriranu vodu u aq.

« Last Edit: 24 September, 2011, 10:47:53 by nedara »

Offline silwert

• od danas drzim i japanke
  • Veoma napredan član
  • F0
Re: 5-okomorni prelivni filter
« Reply #1 on: 23 September, 2011, 21:11:16 »
Kao sto si i sam rekao nije najsrecnije resenje zbog same tezine odrzavanja jer u 99% slucajeva nije dostupan jer je na zadnjem delu aq
Mada je mnogo bolje resenje ako se ima u vidu da se tu mogu potrpati sve pumpe i creva kao i grejaci i nista se ne vidi a nama pruza prelep vizualni ugodjaj
Moj vidjenje ovog filetra je pozitivno mada ne  bih voleo da dodjem u situaciju da ga pravim u mom aq i da mu na taj nacin oduzimam sirinu, pre bi busio aq i pravio sump ili cak porazmislio od topu

Offline Bojan Zujevic

• Član
« Reply #2 on: 23 September, 2011, 22:17:31 »
A sta mislis o ovom rasporedu

Komora 1: ''taložnik''

Komora 2: je komora za filtraciju sa filter materijalom po zelji

Komora 3: je predviđena za vodene pumpe koje vraćaju profiltriranu vodu u aq.

Komora 4: je komora za filtraciju sa filter materijalom po zelji.

Komora 5: je taložnik

Sa ovim sistemom imao bi dva trokomorna filtera u jednom i imao bi usis prljave vode na obe strane akvarijuma a cista bi se vracala u sredinu. Smer vode bi bio sa jedne strane usis komora 1 , pa 2 , pa 3 a sa druge strane usis komora 5 , pa 4 pa 3.

Offline rule79

• Član
« Reply #3 on: 23 September, 2011, 22:49:59 »
bojan prepisuje moj filter, ali bez sale meni se odlicno pokazao jer kupi vodu sa obe strane akvarijuma a vraca cistu u sredini

Offline SPAJKE

• Veoma napredan član
« Reply #4 on: 23 September, 2011, 23:52:06 »
Meni je trokomorni do sada obavljao posao u svakom akvarijumu a smatram da je jedna od vecih mana tog filtera sto idem celim ledjima ta sto zauzme mnogo mesta..Stoga smatram da je takav filter dobar za akvarijume sa velikom dubinom,preko 60 santima...

Offline Bojan Zujevic

• Član
« Reply #5 on: 24 September, 2011, 08:39:09 »
bojan prepisuje moj filter, ali bez sale meni se odlicno pokazao jer kupi vodu sa obe strane akvarijuma a vraca cistu u sredini

Izvini druze stvarno nisam znao da je neko negde pretstavio takav filter .
 Sva prava i licence na navedeni tip filtera predajem drugu rule79 .
Smatram da je navedeni tip filtera odlican za akvarijume vece duzine jer pravi bolju filtraciju samim tim sto usis ide sa dva mesta .

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #6 on: 24 September, 2011, 10:47:24 »
Hvala vam što se uključili u ovu temu i izneli svoja iskustva, nadam se da ćemo čuti još koji komentar...

Bojan Zujevic je izneo svoju varijantu 5-okomornog filtera, mada se vidi da je takav filter čest u akvarijumima ciklidaša sa ovog foruma... pored Ruleta79, takav filter je opisao i Bojan74 u temi o svom aq (odakle je i pokrenuta ova tema):

http://www.ciklidi.org/forum/index.php/topic,8464.msg101421.html#new

Pokušaću da izvedem neki zaključak, dakle:

- varijanta koju sam prestavio (sa centralnom komorom u kojoj se vrši biološka filtracija) je bliska onima koji daju akcenat i na biološu filtraciju aq (pumpe sa manjim protocima)

- dok je varijanta sa centralnom komorom u kojoj su vodene pumpe i dva usisa sa strane, dobro rešenje za one aq kojima je bitno usisavanje što više otpada (mehanička filtracija) sa jačim vodenim pumpama npr. Malawi postavka.

Da li se slažete?

Offline filter boy

• Značajni član
« Reply #7 on: 24 September, 2011, 11:01:47 »
Nedara,primecujem da si ovog puta tvoj filter bas napunio filter materijalom,za razliku od prethodnog prestavljanja.
Da li si promenio kolicinu filter marerijala,zbog slabijeg ucinka ili promene ekipe u akvarijumu?
Smatram da izmedju brzine protoka i bio ucinka filtera,ipak moramo ici na ustrb protoka radi bolje biofiltracije.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #8 on: 24 September, 2011, 11:31:44 »
Tako je, dobro si primetio. Zbog promene ciklidne ekipe (Malawi -> Diskusi) odlučio sam se za nabijeniju filter masu i dodatak 2 stavke koje utiči na biološku filtraciju (cela tabla sunđera 50x50cm i 10-ak litara keramičkih kuglica).

U 5. komori imam 2 vodene pumpe (1200 l/h i 600 l/h) i pravim kombinacije pri njihovom uključivanju (obe ili po jedna).

Smatram da izmedju brzine protoka i bio ucinka filtera,ipak moramo ici na ustrb protoka radi bolje biofiltracije.

Iako ne znam puno o toj famoznoj biološkoj filtraciji, slažem se sa ovom konstatacijom... odnosno većina iskusnih akvarista to tvrdi.

Offline SPAJKE

• Veoma napredan član
« Reply #9 on: 24 September, 2011, 12:15:32 »
Zanima me kakva je funkcija rasprsivaca kada je postavljen u komorama?Da li ribe dobijaju kiseonik isto kao kada je on u akvarijumu a ne u filteru?Cini mi se da ne.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 January, 2018, 06:54:10

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]