Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Temperatura vode utice na pol malaca  (Read 4725 times)

Offline xrunnerx

• Član
Temperatura vode utice na pol malaca
« on: 25 August, 2011, 00:42:56 »
Negde nacuo, procitao, na ovom ili na drugom forumu, da ako je voda hladnija malci ce biti vecinom zenke.
Po nekoj mojoj logici ovo je tacno ali samo za vreme inkubacije i kad se riba izmresti malci vec imaju oderedjen pol. Vidim da se dosta komentarise o menjnju polova ciklida iako ne znam koliko nam se u stvarnosti desilo da nam neka riba promeni pol. (jos uvek sebe smatram pocetnikom). Da li neko moze da obiasni kako temperatura vode utice na pol ribe i da li to vazi samo za vreme dok ih zenka nosi ili temperatura utice na pol malaca i kasnije. Kolika je to temperaturna razlika koja ce odrediti pol? Razmisljajuci o ovome posmatrao sam malce maingana (ciji se pol teze odredjuje i kod odrasle ribe) izmrescene posle 2 sata i 2 od 6 su veci i naziru im se crte, dok su ostala 4 nedefinisane boje braon/crne. Da li je moguce da su 2 muzjaka i 4 zenke ili su samo to dvoje brze napredovali.

Offline Dzo

• Napredni član
Re: Temperatura vode utice na pol malaca
« Reply #1 on: 25 August, 2011, 01:04:29 »
Temperatura okoline ne utice na procenat odredjenog pola samo kod riba nego i kod reptila, ptica... Naravno zavisno od vrste...

Obicno se povezuje sa mrestom patuljastih JA, najcesce se pominju Apistograme. NA primer kod zapadno africkih ciklida na primer Pelvicachromisa faktor za odnos polova nije temperatura vec ph.

Moje je misljenje da za jezerske ciklide temperatura nije jako bitna jer je manje vise konstantna na dubinama u kojim zive, takodje i ph. Tako da verovatno postoje neki drugi faktori (mozda socijalne interakcije)  koje uticu na razmeru.
So long and thanks for all the fish...

Offline Dzo

• Napredni član
« Reply #2 on: 25 August, 2011, 01:15:34 »
Edit :
Nema sanse da opet trazim naucne clanke koji i ovo dokazuju... Guglajte sami.

Offline xrunnerx

• Član
« Reply #3 on: 25 August, 2011, 01:48:30 »
Za aligatore znam da je 100% tacno, (secam se neke naucne emisije) pa mi nije tesko poverovati da isti slucaj i sa ribama... Konkretno me je interesovalo za malawce. Vidis ovo sa ph nisam imao pojma da utice na pol. Hvala na odgovoru Dzo  :)

Offline kozzz

• Veoma napredan član
    • papagaji
temperatura vode i pol malaca
« Reply #4 on: 21 December, 2012, 22:34:00 »
Da li ste nekada primetili da temperatura vode moze da utice na pol malaca mbuna?
To jeste slucaj kod nekih drugih zivotinja kao na primer kod krokodila ako je temperatura peska oko 33-35C onda vecina izleglih su muzjaci a ako je 26-28C onda su zenke. Kod kornjaca je obrnuto.
Ja sam par puta imao situaciju da su skoro svi malici od jedne zenke saulosija ispali muzjaci ali nisam pratio temperaturu...
Koja su vasa iskustva?
Salut

Offline SPAJKE

• Veoma napredan član
Re: temperatura vode i pol malaca
« Reply #5 on: 21 December, 2012, 22:49:07 »
Da..krokodili su ugrozena vrsta i malo im fali da nestanu.
Naime,ako bi se globalnim zagrevanjem temperatura u gnezdu podigla za jos samo koji stepen,izleglao bi se samo jedan pol,ne secam se tacno koji,i vrlo brzo bi izumrli.Pretpostavljam da je i kod riba slicna prica...Mislim,temperatura utice na pol malaca..

Offline Dzo

• Napredni član
« Reply #6 on: 21 December, 2012, 23:42:55 »
Kod manjih vrsta recnih ciklida temperatura je cesto kritican faktor za determinaciju pola. Kod vecine jezeraca je to skoro nebitno jer je voda u jezeru veoma stabilne temperature u odnosu na reku, pa je odredjivanje pola uslovljeno drugim ciniocima .

Offline Ne znam

• Značajni član
    • Prodaja africkih ciklida
« Reply #7 on: 22 December, 2012, 14:32:35 »
evo jedne skorasnje situacije,
u akvarijumu, gde mi je zbog kvara grejaca temperatura vode bila 23-25 stepeni,iscedio sam zenku thumbi west 23kom i samo dva muzijaka. Dok u drugom akvarijumu, isto zenka thumbi west koja se parila sa istim muzijakom, gde je temperatura vode bila 28-29 stepeni iscedio sam 20kom i bilo je 13 muzijaka i 7 zenki.
Dobra tema! Bas me zanima jos iskustava

Offline SPAJKE

• Veoma napredan član
« Reply #8 on: 22 December, 2012, 17:37:09 »
To bi bilo fenomenalno ako bi temperaturom vode u akvarijumu mogao da se odredi pol malaca,u šta sumnjam...
Šta je sa činjenicom da ih ženka nosi u ustima?Koja je tamo temperatura,u ustima?
Ustvari,pošto je hladnokrvna životinja,trebala bi temperatura u ustima biti ista kao i temperatura vode  ;)
Izvinjavam se...
« Last Edit: 22 December, 2012, 17:41:31 by SPAJKE »

Offline Koka

• Napredni član
« Reply #9 on: 22 December, 2012, 18:14:55 »
Sledece dete pravim u sauni  :laugh:

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
17 July, 2018, 21:05:55

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348