Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Dali ciklidi menjaju pol???  (Read 7943 times)

Offline Dzo

• Napredni član
Re: Dali ciklidi menjaju pol???
« Reply #10 on: 21 August, 2011, 19:50:14 »
Mirko, Azazel gresite momci... Postoje mnogi podaci o promeni pola cak i kod Malawi ciklida.
 Nemojte tvrditi nesto dok se ne informisete dovoljno. To dovodi mlade ciklidase u brojne zablude pa cela stvar samo nazaduje. Dovoljno smo u haosu i bez dezinformacija.
So long and thanks for all the fish...

Offline Mirko

• Preterano Napredan
  • Član
  • Novi Beograd
« Reply #11 on: 21 August, 2011, 20:19:06 »
Mogao bi da svoje tvrdnje potkrepis nekim linkovima ka strucnim tekstovima, kompetentnih strucnjaka, koji to potvrdjuju.
Pterophyllum scalare

Offline duzzd

• Veoma napredan član
  • Kragujevac
« Reply #12 on: 21 August, 2011, 22:26:39 »
Ja znam da Metriaclima livingstonii, mozda jedini Malawi skoljkas, menja pol. U nedostatku muzjaka, starije zenke mogu da promene pol.
http://www.asihcopeiaonline.org/doi/abs/10.1643/CG-06-143?journalCode=cope

Offline Dzo

• Napredni član
« Reply #13 on: 22 August, 2011, 00:57:03 »
Ja sam nailazio na podatke za jos neke vrste, sigurno se secam da vazi i za Auratuse... Mozda i iskopam neki link uskoro.

Offline staglindu

• Član u razvoju
  • **
« Reply #14 on: 22 August, 2011, 16:49:58 »
jako dobra tema moram priznati....osobno nisam cuo da mijenjaju spol "ni pročitao" ali u nesto slicno sam se uvjerio na vlastitom iskustvu....
misljenja sam kako je to bila vrhunska kamuflaza  odnosno prikrivanje spola ali to je toliko bilo dobro da sam se doslovno preko noći sokirao kad sam shvatio da umjesto dva para imam tri muzjaka i jednu zenku...
radi se o tanganyika ciklidima paracyprichromis brieni gdje je ocita razlika izmedju m i z jer zenka ima na lednoj peraji bijelu crtu....evo na slikama muzjak i zenka tako da vidite razliku,mogao bi pronaci i svoje slike jer su ove skinute sa neta ali samo da znate o cemu govorim....dakle ta zenka sa crtom preko ledne peraje je preko noci postala muzjak koji se u nekoliko dana lijepo ofarbao...

Offline Brca

• Značajni član
  • S.S.K.
« Reply #15 on: 24 August, 2011, 08:49:45 »
Ciklidi definitivno ne spadaju u grupu zivotnja koje su u stanju da po potrebi promene pol. Jedino mogu prikrivati svoj pol, promenom boje i ponasanjem, u prisustvu dominantnije jedinke.
  Ovu tvrdnju i ja potpisujem,a jedini dokaz koji bi ev.pobio ovo,je npr.neka xy ženka neke vrste ciklida koja je "nosila" malce,a kasnije (tj.kad je "postala" mužjak) uspešno oplođavala druge ženke iste vrste!Postoje mnoge vrste koje jaaaako uspešno prikrivaju svoj pol i "imitiraju" suprotni(uglavnom ženski),zarad spašavanja žive glave... Čim se odstrani dominantni mužjak,"ženka" (tj.kamuflirani mužjak) dobija polne karakteristike!

Offline Dzo

• Napredni član
« Reply #16 on: 24 August, 2011, 11:16:33 »
Hheheheheh :)
Kako je ovo smesno dok gledam komentare za nas blasfemicne zagovornike teorije o promeni pola kod ciklida kako bogoskrnavimo pomocu nauke.
Pokupih ove linkove sa jednog finog sajta i naucih mnogo novog hvala vernicima.

http://filer.case.edu/rgo/OldfieldFAF2005.pdf
http://www.jstor.org/pss/2830890
http://www.pnas.org/content/90/22/10673.full.pdf+html
http://www.springerlink.com/content/q63777pq170k3518/fulltext.pdf?page=1
http://www.springerlink.com/content/q1g1q18w6564m13t/

Bilo bi lepo da neko "nabavi" ovaj zadnji clanak i podeli ga zainteresovanim ciklidasima.

Posto sam skoro naleteo na neke admine na nekom sajtu koji su proplakali od jeda  jer sam reklamirao drugi sajt necu ni ovde da ubacim link sajta gde nadjoh linkove.

PS
Zemlja nije okrugla. heheheh

Online nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #17 on: 24 August, 2011, 11:48:02 »
Ne zna se šta nam donosi evolucija...  ;)

Offline ducia

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
« Reply #18 on: 26 August, 2011, 09:27:47 »
Hej Dzo, jesi l' senuo? Kuda si to s' pistoljom krenuo?  :)

Ovi linkovi koje si stavio su sjajni i mnogo stvari objasnjavaju. Nazalost nisu bas u korst price koju zagovaras. Evo posto sam vec potrosio vreme citajuci tekstove mogu jos malo vremena da potrosim analizirajuci ih:

1. link http://filer.case.edu/rgo/OldfieldFAF2005.pdf
Same-sex pairing in some cichlids without subsequent sex-change suggests that they possess the ability to change sex behaviourally, but lack the physiological or developmental capabilities required to complete the transformation.
Ovaj tekst je po mom misljenju najkvalitetniji od svega sto si postavio jer postupno primer po primer i tekst po tekst vrsi analizu ne retko se pozivajuci na histoloske analize tkiva i celija, znaci sa nekim realnim temeljem u nauci.

2. link je samo jedna strana ali posto je rad jednog od autora rada sa 3. linka i naslov je slican pretpostavljam da je samo nastavak na taj rad. Naime rad sa 3. linka je teorija da "socijalni" uslovi odredjuju da li ce malac da odraste u muzjaka ili zenku tj da pol nije odredjen genetski nego da je uslovljen "socijalnim" uslovima u jatu. Kazem teorija jer ukoliko nisam pogresno shvatio nigde nisu tvrdili da je tako nego to ostavljaju kao mogucnost. Pri tome eksperiment koji su napravili meni nije bio dovoljno ubedljiv. Uzeli su 74 6-o mesecnih malaca i podelili u dve grupe tj vece i manje od prosecne velicine jer je pretpostavka da su manje ribe zenke a vece muzjaci. Onda su ih pustili pod istim uslovima narednih 6 meseci. Kad su ih povadili ispostavilo je odnos muzjaka i zenki u oba jata skoro identican i da su ribe iz jata koje je bilo manje pri odvajanju sada u proseku vece. Tu sad sve krece od pretpostavke sa pocetka da su manje ribe trebale biti zenke i da je u tom jatu trebalo biti vise zenki od muzjaka kao i obrnuto u drugom jatu...

4. link je nazalost samo jedna strana. Voleo bi da ima vise.

5. link je isto jedna strana ali je i ona dovoljna:
Thus, the possibility that sex change occurred in P. lombardoi following the size advantage model (Warner 1975) was investigated. However, histological studies did not provide conclusive evidence of sex change; only undeveloped oocytes were found in the testes of all males examined.

Na osnovu svega sto sam procitao u ovih nekoliko dana ja nisam ubedjen da postoji mogucnost promene polova kod ciklida, bar ne kao ustaljeni evolutivni mehanizam. Jedini rad koji to "dokazuje" se placa i ne mozemo da vidimo kakvim metodama su dosli do zakljucaka. Ostalo sto ima po netu je sve rekla kazala. Sto se tice licnog iskustva... meni su se linije gasile jer mi rikne jedini muzjak. Maylandia barlowi zenke (3 kom) su bile mozda i godinu dana same i nisu se izmedju sebe izmrestile... Pseudotropheus el. Mpanga sam gledao kako zenka mresti zenku, naravno, nije iznela...

I za kraj... ne smem da putujem daleko jer se plasim da predjem preko ivice sveta i padnem u ambis.

PRAISE JESUS!!!
Is it wrong to be strong Brotherhood

Offline Mirko

• Preterano Napredan
  • Član
  • Novi Beograd
« Reply #19 on: 26 August, 2011, 10:13:08 »
Htedoh i ja napisati nesto slicno, ali nisam hteo da ulazim dublje u raspravu.
Pterophyllum scalare

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
17 October, 2018, 17:10:27

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154906
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 130
  • Online Ever: 450